PRAGUE GRAND PRIX

27. May – 29. May 2016



CZECH  DENMARK  SPAIN  ARMENIA  UKRAINE  LATVIA  GERMANY  POLAND  ESTONIA   FRANCE  IRELAND   SWEDEN  HUNGARY   ROMANIA   AUSTRIA   NORWAY   WALES   RUSSIA   BELGIUM   BULGARIA   LITHUANIA   ALGERIA   BELARUS   NEDERLAND   ENGLAND   INDIE   ISRAEL   SLOVAK REP.





Champions of International Youth Table Tennis Tournament 2013

Teams Mini Pre-Cadet Boys/Nejmladší žáci
1 SKÁLA Radek, ONDERKA František TTC MS Brno, KST Slezan Opava (CZE)
2 MARTINKO Tomáš, BĚLÍK Šimon TJ Ostrava KST (CZE)
3 DOCQUIER Francois, CHIARADIA Louis AFFRBTT (BEL)

Teams Pre-Cadet Boys/Mladší žáci
1 PEKO Štefan, ORÁČ Daniel KST Viktória Trnava / Vranov nad Topl´ou (SVK)
2 REHO René, ZELINKA Jakub STK Lokomotiva Košice 1 (SVK)
3 WALTER David, SCHULTZE Nils Niedersachsen 1 (GER)

Teams Cadet Boys/Starší žáci
1 HIPLER Tobias, SCHLIE Jonas Niedersachsen 2 (GER)
2 BUBEN Vlastimil, HÝBL Jan Sokol Hradec Králové (CZE)
3 FEAUSEK Matěj, MARAT Petr Sportovní Jižní Město 1 (CZE)

Teams Junior Boys/Dorostenci
1 BÚTORA Michal, VÍTOVEC Martin SK DDM Kotlářka Praha (CZE)
2 HORT Tomáš, BRÁT Karel Sokol Hradec Králové 1 (CZE)
3 DRÁBKOVÁ Lucie, KOZÁKOVÁ Tereza Sokol Hradec Králové 2 (CZE)

Mini Pre-Cadet Girls/Nejmladší žákyně
1 PĚNKAVOVÁ Kristýna,PEKOVÁ Zuzana SKST Vlašim / KST Viktória Trnava (CZE/SVK)
2 STRÁNSKÁ Anna, ŠTRICOVÁ Niamh Viktorie Radim / STC Slaný (CZE)
3 TEREZKOVÁ Jana, DZELINSKÁ Júlia ŠKST Michalovce (SVK)

Teams Pre-Cadet Girls/Mladší žákyně
1 BLAŠKOVÁ Zdena, ILČÍKOVÁ Anežka TJ Libín Prachatice / SKST Hodonín (CZE)
2 BALTUSHITE Margarita, ALON Neta Belarus / Lithuania (BLR / LTU)
3 MATĚJOVSKÁ Anna, POLÍVKOVÁ Barbora SKST Vlašim (CZE)

Teams Cadet Girls/Starší žákyně
1 ROSE Lotta, WIRLMANN Jule Niedersachsen (GER)
2 PETROVOVÁ Nikita, KRÖDEL Lisa SKST Baník Havířov / Braunschweig (CZE / GER)
3 WERESZCZAKA Anna, GRIGELOVÁ Natálie Nadwislanin Plock / Slovakia (POL / SVK)

Singles Mini Pre-Cadet Boys/Nejmladší žáci
1 MARTINKO Tomáš TJ Ostrava KST
2 VYBÍRAL Filip TJ Lanškroun
3 SKOPAL Dalibor DDM Olomouc
3 RINDERER Daniel TV Ruhmannsfelden (GER)

Singles Pre-Cadet Boys/Mladší žáci
1 ORÁČ Daniel MŠK VSTK Vranov nad Topl´ou (SVK)
2 PEKO Štefan KST Viktória Trnava (SVK)
3 ZELINKA Jakub STK Lokomotiva Vršovice (SVK)
3 SCHULTZE Nils Niedersachsen (GER)

Singles Cadet Boys/Starší žáci
1 BUBEN Vlastimil Sokol Hradec Králové
2 HIPPLER Tobias Niedersachsen (GER)
3 BÁRTA Daniel TJ Jiskra Havlíčkův Brod
3 DUSÍK Stanislav SK DDM Kotlářka Praha

Singles Junior Boys/Dorostenci
1 HORT Tomáš Sokol Hradec Králové
2 BÚTORA Michal SK DDM Kotlářka Praha
3 ČAJKA Filip KST Zlín
3 VÍTOVEC Martin SK DDM Kotlářka Praha

Singles Mini Pre-Cadet Girls/Nejmladší žákyně
1 PĚNKAVOVÁ Kristýna SKST Vlašim
2 ŠTRICOVÁ Niamh STC Slaný
3 KALOSHKA Yana SDJUSHOR-Minsk (BLR)
3 ZÁDĚROVÁ Linda TTC MS Brno

Singles Pre-Cadet Girls/Mladší žákyně
1 GRIGELOVÁ Natália ŠOG Nitra (SVK)
2 BLAŠKOVÁ Zdena TJ Libín Prachatice
3 BERNARD Jana AFFRBTT (BEL)
3 ILČÍKOVÁ Anežka SKST Hodonín

Singles Cadet Girls/Starší žákyně
1 BALTUSHITE Margarita Belarus (BLR)
2 WIRLMANN Jule Niedersachsen (GER)
3 ROSE Lotta Niedersachsen (GER)
3 PETROVOVÁ Nikita SKST Baník Havířov

Singles Junior Girls/Dorostenky
1 DRÁBKOVÁ Lucie Sokol Hradec Králové
2 VLČKOVÁ Natálie TJ Slavoj Praha
3 DIBLÍKOVÁ Klára TJ Slavoj Praha
4 LUŇOVÁ Veronika Sportovní Jižní Město

tt-sport, racketsport