PRAGUE GRAND PRIX

27. May – 29. May 2016



CZECH  DENMARK  SPAIN  ARMENIA  UKRAINE  LATVIA  GERMANY  POLAND  ESTONIA   FRANCE  IRELAND   SWEDEN  HUNGARY   ROMANIA   AUSTRIA   SLOVAK REP.





Champions of International Youth Table Tennis Tournament 2012

Teams Mini Pre-Cadet Boys/Nejmladší žáci
1 ZANDECKI Jan,SKARZIŃSKI Milosz MOSiR Mysłowice (POL)
2 SANDULY Levente,BOGDAN Cristian ISK-FSK SZEKELYUDVAHELY/CSS Craiova (ROU)
3 SIWIEC Matěj,GALL Robert KLUBsten Karviná/CSS TG MURES (CZE/ROU)

Teams Pre-Cadet Boys/Mladší žáci
1 KIPPEL Viggo,GULLBO Viktor SWEDEN 1 (SWE)
2 NILSSON Melker,ANDERSSON Patrik SWEDEN 2 (SWE)
3 BUČKO Patrik,MIKUŠ Dávid ŠKST Topoľčany (SVK)

Teams Cadet Boys/Starší žáci
1 BARAN Sebastian,BÚTORA Michal MOSiR Mysłowice / SK DDM Kotlářka (POL/CZE)
2 GRININGER Thomas,AWAD Georg LINZ AG Froschberg (AUT)
3 VESTLI Toomas,OISMETS Aaro Estonsko (EST)

Teams Junior Boys/Dorostenci
1 BARBULESCU Cristian,KORBEL Filip CCS Craiova/DDM Kotlářka (ROU/CZE)
2 LIŠKA Libor,ČAJKA Filip KST Zlín
3 ŠILHÁN Petr,FABÍNI Marek SKST Liberec

Mini Pre-Cadet Girls/Nejmladší žákyně
1 LABOŠOVÁ Ema,PEKOVÁ Zuzana STO Valaliky/KST Viktória Trnava (SVK)
2 ŠTĚPÁNOVÁ Gabriela,SYNKOVÁ Markéta Sokol Děhylov
3 ŠEDOVÁ Eliška,KOHLMANNOVÁ Aneta TTC Ústí n. Orlicí/AŠ Mladá Boleslav

Teams Pre-Cadet Girls/Mladší žákyně
1 DRAGOMAN Andreea,FEHER ORSOLYA Agota CSS TG MURES 1 (ROM)
2 PÚCHOVANOVÁ Nikoleta,GRIGELOVÁ Natália Doprastav Zvolen/ŠK ŠOG Nitra (SVK)
3 URÍKOVÁ Monika,KUKUĽKOVÁ Tatiana TTC Považská Bystrica/KST Viktória Trnava (SVK)

Teams Cadet Girls/Starší žákyně
1 HORVÁTHOVÁ Simona,VANCÁKOVÁ Valentína STO Valaliky (SVK)
2 KOZÁKOVÁ Tereza,DRÁBKOVÁ Lucie Sokol 2 Hradec Králové
3 DIBLÍKOVÁ Klára,LUŇOVÁ Veronika Slavoj Praha/Sportovní Jižní Město 1

Teams Junior Girls/Dorostenky
1 VLČKOVÁ Natálie,KÁŠOVÁ Adéla Slavoj Praha/Sokol Dřínov
2 ŠKOPKOVÁ Věra,ŠELIGOVÁ Tereza SKST Vlašim/ TTC Brandýs nad Labem
3 KULICHOVÁ Lenka,KULICHOVÁ Jana STC Slaný

Singles Mini Pre-Cadet Boys/Nejmladší žáci
1 SIWIEC Matěj KlubSten Karviná
2 VEIGL Lukáš Sokol Neředín-Olomouc
3 VALENTA Jan TSM Grast Kladno
3 BOGDAN Cristian CSS Craiova (ROU)

Singles Pre-Cadet Boys/Mladší žáci
1 GULLBO Viktor Sweden (SWE)
2 BUBEN Vlastimil TJ Sokol Sudslava
3 PEKO Štefan KST Viktória Trnava (SVK)
3 NILSSON Melker Sweden (SWE)

Singles Cadet Boys/Starší žáci
1 GRININGER Thomas LINZ AG Froschberg (AUT)
2 SUKOSD Ronald ISK-FSK SZEKELYUDVARHELY (ROU)
3 BARAN Sebastian MOSiR Mysłowice (POL)
3 BÚTORA Michal SK DDM Kotlářka

Singles Junior Boys/Dorostenci
1 KORBEL Filip SK DDM Kotlářka
2 KOBLÍŽEK Martin Sokol 2 Hradec Králové
3 ČAJKA Filip KST Zlín
3 BARBULESCU Cristian CSS Craiova (ROU)

Singles Mini Pre-Cadet Girls/Nejmladší žákyně
1 LABOŠOVÁ Ema STO Valaliky (SVK)
2 PEKOVÁ Zuzana KST Viktória Trnava (SVK)
3 ŠINKÁROVÁ Dáša ŠKST Michalovce (SVK)
3 ŠTĚPÁNOVÁ Gabriela Sokol Děhylov

Singles Pre-Cadet Girls/Mladší žákyně
1 DRAGOMAN Andreea CSS TG MURES (ROU)
2 GRIGELOVÁ Natália ŠK ŠOG Nitra (SVK)
3 HANSON Reelika Estonsko (EST)
3 KUKUĽKOVÁ Tatiana KST Viktória Trnava (SVK)

Singles Cadet Girls/Starší žákyně
1 KOZÁKOVÁ Tereza TTC Lhoty u Potštejna
2 LISSOVENKO Anita Estonsko (EST)
3 ŠEVČÍKOVÁ Markéta SKST Dubňany
3 HORVÁTHOVÁ Simona STO Valaliky (SVK)

Singles Junior Girls/Dorostenky
1 Škopková Věra SKST Vlašim
2 Kulichová Lenka STC Slaný
3 Vlčková Natálie TJ Slavoj Praha
3 Šeligová Tereza TTC Brandýs nad Labem

tt-sport, racketsport