PRAGUE GRAND PRIX

27. May – 29. May 2016



CZECH  DENMARK  SPAIN  ARMENIA  UKRAINE  LATVIA  GERMANY  POLAND  ESTONIA   FRANCE  IRELAND   SWEDEN  HUNGARY   ROMANIA   AUSTRIA   SLOVAK REP.





Champions of International Youth Table Tennis Tournament 2011

Teams Pre-Cadet Boys/Mladší žáci
1 BLOMQUIST Adam,GEORGSSON Vilmer SWEDEN 1 (SWE)
2 SIBELIUS Elias,SODERLUND Simon SWEDEN 2 (SWE)
3 KAŠSAY Andrej,DIKO Matuš TJ Oravan Námestovo 1 (SVK)

Teams Cadet Boys/Starší žáci
1 PLUHAŘ Jan,BÚTORA Michal SK DDM Kotlářka Praha
2 BRAT Adam,KOPÁNYI Tomáš TTC Pezinok 1 (SVK)
3 BROŽ Petr,HORT Tomáš Sokol Hradec Králové 1

Teams Junior Boys/Dorostenci
1 MAJÁK Marián,MUDRÍK Juraj Ceresit Čadca (SVK)
2 BENEŠ Denis,KUBÍK Jiří SK DDM Kotlářka Praha 1
3 VOŘÍŠEK Tomáš,ŠULC Jiří SK DDM Kotlářka Praha/TJ ČZ Strakonice

Teams Pre-Cadet Girls/Mladší žákyně
1 TUŠLOVÁ Veronika,KÁŠOVÁ Adéla ČSAD Hodonín/Sokol Dřínov
2 SVATOŇOVÁ Tereza,PETROVOVÁ Nikita SKST Liberec/SK Frýdlant nad Ostravicí
3 ZELINGROVÁ Kamila,BOŠINOVÁ Veronika SKST Vlašim 1

Teams Cadet Girls/Starší žákyně
1 KMEŤOVÁ Veronika,KAPOUNOVÁ Barbora SKST Dubňany/TTC Ústí n.O.
2 ANTOHE Andra,CAPOTA Denisa CSTA Bucharest (ROU)
3 MILLBERT Linn,LJUNGSBERG Elin Söderhamns UIF/Trollhättans BTK (SWE)

Teams Junior Girls/Dorostenky
1 TENGLOVÁ Vendula,NĚMEČKOVÁ Monika TJ Sokol České Budějovice/ SK DDM Kotlářka Praha
2 ANTOHE Diana,GAVRIL Angelaa,GHEORGHE Alexandra CSTA Bucharest (ROU)
3 PIKALOVÁ Michaela,RŮŽIČKOVÁ Lucie Slavoj Praha

Singles Pre-Cadet Boys/Mladší žáci
1 GRININGER Thomas Austria (AUT)
2 KANNUNIKOV Illya TTC White lightnings Dnepropetrovsk (UKR)
3 FABÍNI Jan Lokomotiva Česká Lípa
3 JÍCHA David TTC Říčany

Singles Cadet Boys/Starší žáci
1 BLOMQUIST Adam Swedish TTA (SWE)
2 GEORGSSON Vilmer Swedish TTA (SWE)
3 KAŠSAY Andrej TJ Oravan Námestovo (SVK)
3 KUČERA Stanislav STC Slaný

Singles Junior Boys/Dorostenci
1 MAJÁK Marián Ceresit Čadca (SVK)
2 REZETKA Roman Ceresit Čadca (SVK)
3 BENEŠ Denis SK DDM Kotlářka Praha
3 MUDRÍK Juraj Ceresit Čadca (SVK)

Singles Pre-Cadet Girls/Mladší žákyně
1 BELOPOTOČANOVÁ Katarina Breza (SVK)
2 TUŠLOVÁ Veronika ČSAD Hodonín
3 PETROVOVÁ Nikita SK Frýdlant nad Ostravicí
3 BOŠINOVÁ Veronika SKST Vlašim/B>

Singles Cadet Girls/Starší žákyně
1 CAPOTA Denisa CSTA Bucharest (ROU)
2 KMEŤOVÁ Veronika SKST Dubňany
3 ANTOHE Andra CSTA Bucharest (ROU)
3 KAPOUNOVÁ Barbora TTC Ústí nad Orlicí

Singles Junior Girls/Dorostenky
1 GHEORGHE Alexandra CSTA Bucharest (ROU)
2 GAVRIL Angela CSTA Bucharest (ROU)
3 TENGLOVÁ Vendula TJ Sokol České Budějovice
3 Růžičková Lucie Slavoj Praha

tt-sport, racketsport