PRAGUE GRAND PRIX

25. May – 27. May 2018



CZECH  DENMARK  SPAIN  ARMENIA  UKRAINE  LATVIA  GERMANY  POLAND  ESTONIA   FRANCE  IRELAND   SWEDEN  HUNGARY   ROMANIA   AUSTRIA   NORWAY   WALES   RUSSIA   BELGIUM   BULGARIA   LITHUANIA   ALGERIA   BELARUS   NEDERLAND   ENGLAND   INDIE   ISRAEL   CANADA   SLOVAK REP.




Table tennis club TJ SLAVOJ PRAHA and www.TT-SPORT.cz

INVITATION

13th international youth table tennis tournament




Organizer:
Table tennis club TJ Slavoj Praha and www.TT-SPORT.cz

Date:
26. May – 28. May 2017

Venue:
JEDENACTKA VS - Mírového hnutí 2137/7 , Praha 4 – Chodov

Transport:
BUS 197,170 (Brodského) GPS: 50°2'20.323"N, 14°30'9.465"E

Tournament officials:
Director: Martin Linert
Manager: Milos Vojacek

Event applications:
Binding applications are required for both team and singles events. Please send applications in written till 5 th of May 2017 to the following address:
Martin Linert
Svojšovická 2836 141 00 Praha 4
e-mail: linert@seznam.cz

Accommodation:
Accomomodation will be provided after receiving a written binding application delivered till 5 th of May 2017 at the latest to the above mentioned address or fax number
Accommodation offer:
TOP Hotel Praha****
Accommodation include breakfast in the hotel and lunch + dinner at the venue

Competition fees:
Competition fees are 40 EUR per player.

Information:
For further information please contact Mr. Martin Linert +420 603 828 197, e-mail: linert@seznam.cz

Competition information:

Rules
Table tennis rules will be appllied for all competitions.

Tables and balls
33 tables Joola - blue, HANNO*** 40+ Polyball

Events:
Team event: 2 players in each team (Davis Cup) 1st stage:groups (3-4 teams in each group), 2nd stage: KO system
Singles event:1st stage:groups (4-5 players in each group), 2nd stage: KO system
Players that will not reach the 2nd stage in singles event will play consolation event.

Condition
Each player can play in one category only.

Umpires:
The referee and/or deputy referees are allowed to determine umpires.

Objections:
Objections can be remonstrated to tournament director.

Prices
Winner, runner-up and semi-finalists in both team and singles event will receive prices and diplomas (winner and runner-up only in consolation).

Categories
Juniors (born after 1.1.1999)
Cadets (born after 1.1.2002)
Pre-cadets (born after 1.1.2004)
Mini-cadets (born after 1.1.2006)
1. junior boys teams;    2. junior girls teams
3. junior boys singles;    4. junior girls singles
5. cadet boys teams;    6. cadet girls teams
7. cadet boys singles;    8. cadet girls singles
9. pre-cadet boys teams;    10. pre-cadet girls teams
11. pre-cadet boys singles;    12. pre-cadet girls singles
13. mini-cadet boys teams;    14. mini-cadet girls teams
15. mini-cadet boys singles;    16. mini-cadet girls singles

Time schedule:
Thursday 25th May 2017
17:00 – 20:00 Accommodation and registration
18:00 - 20:00 Practice
Friday 26th May 2017
07:30 - 08:30 Team competitions registration
09:30 - 20:00 Team competitions – 1st stage
Saturday 27th May 2017
07:30 – 08:30 Singles registration
09:00 – 14:00 Singles competitions – 1st stage
14:30 - 20:30 Team competitions - 2nd stage
21:00 Victory ceremony – team competitions
Sunday 28th May 2017
09:00 – 16:00 Singles competitions - 2nd stage
16:00 Victory ceremony – singles competitions


tt-sport, racketsport